Gdy zapytamy kobietę, jakie cechy u mężczyzny ceni?, często słyszymy-poczucie humoru. Owszem, jednak wielu mężczyzn lubi niewybredne dowcipy, za którymi kobiety nie przepadają. Dlaczego mężczyźni tak uwielbiają nieprzyzwoite dowcipy i jaką pełnią funkcję?
Humor w życiu mężczyzn pełni trzy funkcje: pozwala utrzymywać wysoki status wśród pozostałych panów, jest sposobem na przyznanie racji w spornych kwestiach oraz pomaga radzić sobie z trudnymi doświadczeniami i emocjami. Śmiech u ludzi pierwotnych był sygnałem ostrzegawczym przed niebezpieczeństwem. Badacze z USA (Rochester University) odnaleźli ośrodek w mózgu mężczyzny odpowiedzialny za jego poczucie humoru. Znajduje się nad prawym okiem, w prawym płacie czołowym. Zmysł humoru różni się u obu płci. Panowie lubią dowcipy o strasznych wydarzeniach i męskich genitaliach, natomiast żarty pań dotyczą często związków i mężczyzn.
Panowie w żartach odnajdują pewien środek komunikowania się. Gdy miejsce ma ważne wydarzenie, przesyłają sobie mailem lub SMS-ami dowcipy na ten temat. Kluczowa różnica polega na tym, że w obliczu problemów, mężczyźni tłumią emocje i nie rozmawiają. Wyrażają je pośrednio poprzez dowcipy. Kobiety natomiast otwarcie mówią o uczuciach i negatywnych doświadczeniach. Humor łagodzi ból i poprawia samopoczucie, bowiem zarówno śmiech jak i płacz, powodują wydzielanie do krwi endorfin. Endorfina ma budowę podobną do morfiny i heroiny. Śmiech i płacz są bardzo powiązane ze sobą. Ile razy uśmiałeś się do łez? Są osoby, które nie potrafią się śmiać, dlatego częściej sięgają po używki. Po długim śmiechu dość często następuje płacz. Łzy posiadają swój środek znieczulający. Są nim enkefaliny. Gdy płaczemy z bólu lub śmiechu, enkefaliny znieczulają i przynoszą ukojenie. Badania potwierdzają, że autentyczny śmiech, któremu towarzyszy wydzielanie wspomnianych enkefalin, wzmacnia układ odpornościowy i chroni przed chorobami.
Śmiech jest sposobem mężczyzn na radzenie sobie z trudnymi emocjami oraz bólem. Mężczyźni dowcipkują często na bolesne lub nieprzyzwoite tematy. Urządzanie zawodów w puszczaniu gazów lub umieszczenie szybkoschnącego kleju na desce klozetowej, nie jest dla kobiet zabawne. Mężczyźni nie rozmawiają z kolegami na temat życia seksualnego, dlatego seks tak często jest tematem dowcipów. Dla pań natomiast rozmowy z koleżankami na intymne zagadnienia nie stanowią żadnego problemu. Kobiety uważają, że żartowanie z trudnych tematów i wydarzeń, jest wyrazem braku serca i wrażliwości.
Męski mózg posiada niebywałą umiejętność zapamiętywania dowcipów. Niektórzy panowie opowiadają jeszcze te zasłyszane w podstawówce.
Ludzie różnią się między sobą w sposobie odczuwania tego, co zabawne. Dla jednych sprośny żart będzie wulgarny i nieprzyzwoity, innych zaś doprowadzi do wybuchu śmiechu. Osoby o wysokim statusie społecznym opowiadają ich więcej. Kobiety unikają opowiadania dowcipów, ze względu na podteksty seksualne oraz agresję w nich występującą. Za nieprzyzwoitymi dowcipami kryje się potrzeba zrzucenia z siebie negatywnych emocji i napięcia. Freud, badający to zjawisko, stwierdził, że dowcip jest formą psychologicznego zaworu bezpieczeństwa. Neutralizuje odczuwany strach i niepokój.
Takie żarty są po prostu śmieszne. Pod warunkiem, że są dobrze skonstruowane i sensowne